تعداد بازدیدها : 2608
  عنوان مقاله : تجلي قرآن در سيره معصومين (ع): نماز
 نویسنده : الياس كلانتري
 موضوع : صفحه اصلی موضوعات (12127) >معارف قرآن(7684)->امام شناسي(661)->اهل بيت و قرآن(464)
  آدرس اینترنتی:   http://www.seraj.ir/engine/View_article.asp?LangStr=f_&ID=A12190  
 منبع:
 چاپ مقاله


متن مقاله
تجلي قرآن در سيره معصومين (ع): نماز

الياس كلانتري
در اين مباحث بنا داريم جمال زيبا و نوراني آيات قرآن مجيد را در سيره شريف رسول خدا (ص) و أئمه معصومين (ع) نشان دهيم به اين معنا كه مي‌خواهيم:
1ـ مواردي كه عملي از آن پاكان درباره آيه‌اي از قرآن انجام شده است، مثلاً آنان به هنگام انجام كاري آيه‌اي از قرآن مجيد را به زبان آورده‌اند و يا ديگران آيه‌اي از قرآن را تلاوت كرده‌اند و آن بزرگان رفتاري خاص، عملي از خود نشان داده‌اند.
2ـ مواردي كه آنان آيه‌اي را تلاوت كرده‌اند و از آن نتيجه‌اي گرفته‌اند و به اقتضاي آن آيه كلامي بيان فرموده‌اند.
3ـ مواردي كه بدون تلاوت آيه‌اي خاص عملي از آنان صادر شده كه ارتباط آشكار و يا لطيف با آيه‌اي از قرآن دارد.
بخش عظيمي از آموزشهاي الهي از طريق سيره پيامبران خدا و پيروان آنان و انسانهاي متعالي تحقق مي‌يابد. تعداد زيادي از آيات قرآن مجيد حاكي از اعمال، رفتار و سخنان پيامبران قبلي و نحوه مواجهه آنان با انسانها، به خصوص مخالفان بوده است. همچنين در كلام خداوند مثالها و نمونه هاي زيادي از اعمال بعضي از انسانها ذكر شده است.
آيات قرآن مجيد كه حاوي معارف و آموزشهاي خداوند عالم است، در سيره رسول‌خدا (ص) و ائمه معصومين (ع) به نحوي كامل و به صورتي زيبا و دل انگيز تجلي كرده است و در حقيقت زندگي معصومين (ع) تجسم آموزشهاي الهي است. زيبايي اين تجليات متناسب با زيبايي اخلاق و عظمت‌هاي بي‌پايان روح آن پاكان و بزرگان مي باشد. در حقيقت نورانيت و زيبايي حقيقي آيات قرآن مجيد وقتي بطور كامل آشكار مي‌شود كه در اعمال و رفتار معصومين(ع) و بطور كلي سيره شريف آنان تجلي پيدا كند.لذا مشاهده يا شنيدن نوع رفتار آنان در مورد آيه اي از قرآن، تأثيري خاص در روح انسانها خواهد داشت و ما در اينجا به ذكر يك نمونه، بسنده مي‌كنيم:
در بعضي از آيات قرآن به خواندن نماز در اول وقت با حالت خشوع قلب و توجه و توصيه شده و خواندن نماز با چنين حالتي از اوصاف مؤمنان حقيقي محسوب گرديده است، بطوريكه خداوند مي فرمايد: «قد افلح المؤمنون. الذين هم في صلاتهم خاشعون». (سوره مؤمنون، آيات 1و2) بعد از چند آيه مجدداً به موضوع نماز اشاره كرده و مي‌فرمايد:«و الذين هم علي صلواتهم يحافظون». (سوره مؤمنون، آيه 9)، يعني از اوصاف اصلي مؤمنان، هم نماز خواندن با خشوع قلب و هم محافظت بر اوقات نمازها و توجه به اهميت خاص آن مي‌باشد.
در احاديث پيامبر اكرم(ص) و ائمه معصومين(ع) سفارش زيادي بر بجاي آوردن نماز در اول وقت و در نظر گرفتن اهميت خاص آن شده است. از مجموع آيات و بعضي از روايات معصومين(ع) استفاده مي‌شود كه نماز خواندن در اول وقت اهميت بسيار زيادي دارد، بطوريكه بدون عذر مهم، هرگز نبايد از خواندن نماز اول وقت صرف نظر شود.
در سيره و رفتار شريف حضرت سيد الشهدا ?سلام اللّه عليه? و اصحابش ذكر شده است كه وقتي يكي از اصحاب در ظهر روز عاشورا و در حين جنگ به حضرت زمان ظهر را متذكر شد، آن حضرت نگاهي به آسمان كرد و فرمود: بلي؛ الآن اول ظهر است و او را دعا كرد و فرمود: خداوند تو را از نمازگزان قرار دهد كه در اول وقت، نماز را متذكر شدي و بعد ايشان با گروه اندك از اصحاب، در ميدان جنگ و در مقابل باراني از تيرها و نيزه‌ها به نماز ايستادند.
شنيدن اين حادثه تأثير بسيار عظيمي در روح انسانها دارد، يعني نماز چه مقدار اهميت دارد كه در آن حالت بحراني و جنگ، چند نفر انگشت شمار در مقابل حملات چندين هزار نفر، بايد با تمام شكوه و عظمت آن را بجاي آوردند.
در اين رويداد، عظمت و جلالتي از نماز و خواندن آن در اول وقت در رفتار آن انسان متعالي، تجلي كرده است كه در هيچ حادثه‌اي شبيه و نظيري براي آن يافت نمي‌شود.
در اين عمل، زيبايي عظيم آياتي از قرآن بي‌پرده تجلي كرده است. در اين رفتار، آن حضرت عملاً به انسانها تعليم داد كه در حال نماز انسان به قدرت بي پايان خداوند عالم متصل مي‌شود و جمال و صفات پروردگار، او را در خود حيران مي‌كند، پس چه باك از كثرت دشمن و زخم شمشيرو نيزه‌ها.
او به انسانها ياد داد كه لذت ارتباط با خداوند عالم از طريق نماز كه متعالي‌ترين صورت ذكر خداست، برتر از آن است كه زخم شمشيرها و نيزه‌ها بتواند نقصاني در آن بوجود آورد.CopyRight © maarefquran.org
info@maarefquran.org